Turistika v okrese Považská Bystrica www.povazska.com - portál o meste Považská Bystrica
Turistiké trasy v okrese Považská Bystrica Turistika v okrese Považská Bystrica
cyklotrasy v okrese Považská Bystrica
o projekte turistika v okrese Považská Bystrica projekt turistika Považská Bystrica
Bežecké trasy v okrese Považská Bystrica Kam na bežky Považská Bystrica
napísali o projekte turistika Považská Bystrica napísali o turistike v Považskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Skalky a Lietavský hrad


Štart: Rajecké Teplice 420 m. n. m.
Vrchol trasy: Skalky 778 m. n. m.
Cieľ: Súľov 390 m. n. m.

Približná dĺžka trasy: 22 km
Približný čas trasy: 7 hod.
Hodnotenie zaujímavosti: naročnosť: 3naročnosť: 3naročnosť: 3naročnosť: 3naročnosť: 3
Hodnotenie obtiažnosti: naročnosť: 3 - strednáPopis trasy:

Na juhovýchodnom okraji Súľovských vrchov sa rozkladá malý, ale veľmi zaujímavý  podcelok Skaliek. Vyberme sa z kúpeľného mesta Rajecké Teplice za zelenými značkami na sever. Príjemný kúpeľný chodník nás serpentínami vyvedie prudkým svahom na najkrajšie miesto celej trasy. Mohutné skalné bralo týčiace sa nad kúpeľmi poskytuje nádherný výhľad po okolí. Dominuje mu samozrejme Malá Fatra s Martinskými hoľami a skalné vrcholy Kozla a Kľaku. Priamo pod nohami máme modrý štvorček kúpaliska. Len skočiť... Kúsok nad vyhliadkou je ďalšie bralo, z ktorého je výhľad podobný, len širší. Ponoriac sa do bukového lesa, prídeme na vrchol Skaliek vo výške 778 m n.m., ktorý je však bez výhľadov.

V miernom klesaní sa cesta pomaly stáča doľava a na lesnom prieseku pri studničke máme zasa výhľad na opačnú stranu. Priamo pred nami vidno masív Cibuľníka s Lietavským hradom a nad ním veniec Javorníkov a Kysuckých vrchov. Vpravo dolu sa rozkladá krajské mesto Žilina, naľavo časť Súľovských skál. Naša cesta postupne naberá na sklone a popri lyžiarskom vleku, neskôr kúsok od neho klesne do Lietavskej Svinnej ku zvoničke.

Na chvíľu opustíme značky a vydáme sa po asfaltovej ceste na dolný koniec dediny.  Tu odbočuje krátky chodník k miestnej Ekofarme. Jej návšteva je nezabudnuteľným zážitkom najmä pre deti. Voľne pobehujúce kuriatka, zajace, pávy, či iné ustajnené domáce zvieratá sú veľkým lákadlom. Ale nájdeme tu aj miniatúry niekoľkých slovenských hradov, pestrú zmes tradičných bylín, detský kútik s lezeckou stienkou, či rekordne veľké výrobky z kovu – najväčší zvonec, meč a pod. Je to veľmi zaujímavé a milé, keď sa niekto dobrovoľne rozhodne sprístupniť svoje obydlie verejnosti.

Po návšteve Ekofarmy sa vrátime na značku, aby sme veľmi strmo, ale krátko vystúpili na hrebe? Cibuľníka. Po dažďoch je táto cesta veľmi ťažko schodná. Na hrebeni zabočíme vpravo a po pár metroch stojíme pred vstupnou bránou do Lietavského hradu. Prvé stavby sa  tu objavili v poslednej štvrtine 13. storočia. Vystriedali sa na ?om rôzni majitelia - od Balašovcov, cez Matúša Čáka až po Thruzovcov. Od polovice 18. storočia pustol a až v roku 2003 sa opäť na ?om objavil stavebný ruch. Snahou je  zakonzervovať zvyšky ruín. A je čo zachra?ovať, lebo hrad patrí medzi tie rozľahlejšie na Slovensku.

Naplnení dojmami vraciame sa po modrej značke hrebe?om Cibuľníka až na okraj hory do sedla Kries. Tu značky opustíme a stočiac sa doľava zbehneme po lúkach do Babkova. Nevojdeme však do obce, ale pustíme sa asfaltovou cestou smerom na Lietavskú Svinnú. Po pár metroch sa ocitneme do krátkej ale malebnej skalnatej Babkovskej ties?avy. Po jej prehliadke sa vrátime do Babkova a z jeho horného konca prejdeme neznačenou cestou do Podhoria. Tesne pred dedinou sa opäť napojíme na modrú značku, ktorú sme nedávno opustili.

Ponad Lietavskú Závadku prídeme Pod Dubovec. Tu začína prekrásna Krížová cesta vytvorená drevorezbami ľudového umelca z Podhoria. Nevšedná obdoba kalvárie končí po 14-tich zastaveniach v Roháčskom sedle pri Božej muke. Zo sedla už len klesáme do Súľova a kocháme sa občasnými výhľadmi na veniec Súľovských skál.

Turistická mapa VKÚ Harmanec č. 157 Súľovské vrchy

      Fotogaléria:

obrazok 1 trasy Skalky a Lietavský hrad

obrazok 2 trasy Skalky a Lietavský hrad

obrazok 3 trasy Skalky a Lietavský hrad

obrazok 4 trasy Skalky a Lietavský hrad

obrazok 5 trasy Skalky a Lietavský hrad


autor: Mgr. Igor Novohradský | pridané: 08.03.2012 | posledná úprava: 08.03.2012
Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané! | www.povazska.com

turistika.povazska.com