Turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica www.povazska.com - port├íl o meste Pova┼żsk├í Bystrica
Turistik├ę trasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica Turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica
cyklotrasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica
o projekte turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica projekt turistika Pova┼żsk├í Bystrica
Be┼żeck├ę trasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica Kam na be┼żky Pova┼żsk├í Bystrica
nap├şsali o projekte turistika Pova┼żsk├í Bystrica nap├şsali o turistike v Pova┼żskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Cez tri skaly na rozh─żad┼?u


┼átart: Doh┼?any 300 m. n. m.
Vrchol trasy: Rozh─żad┼?a 651 m. n. m.
Cie─ż: Doh┼?any 300 m. n. m.

Pribli┼żn├í d─║┼żka trasy: 18 km
Pribli┼żn├Ż ─Źas trasy: 5 hod.
Hodnotenie zauj├şmavosti: naro─Źnos┼ą: 1naro─Źnos┼ą: 1naro─Źnos┼ą: 1
Hodnotenie obtia┼żnosti: naro─Źnos┼ą: 1 - ve─żmi lahk├í

Na┼íe odpor├║─Źanie: Ide├ílna vych├ídzka za poznan├şm a v├Żh─żadmi :)

Popis trasy:

Nadpis tejto túry celkom dobre nevystihuje skuto─Źnos┼ą, preto┼że rozh─żad┼?a je v skuto─Źnosti medzi troma skalami. Správne by teda  malo by┼ą: „cez dve skaly na rozh─żad┼?u a potom ešte jedna skala“. Ale po─Ćme pekne po poriadku.

Doh┼?anci sa pochlapili a vytvorili pri svojej obci ve─żmi peknú trasu náu─Źného chodníka. Za─Źiatok mô┼że by┼ą pri turistickej informa─Źnej kancelárii, ale len cez pracovný de┼?.
Cez víkend je TIK zavretá, tak┼że pochod za─Źneme pri lipe nad Bielou vodou, na ktorej sú pribité vkusné, drevené smerovky. Máme na výber z dvoch farieb. Vyberieme zelenú, zaujímavejšiu. Zna─Źky náu─Źného chodníka nás prevedú najprv osadou Miškovci a potom osadou Lazy. Po celý ─Źas máme pred sebou na obzore náš hlavný cie─ż – rozh─żad┼?u. Bohu┼żia─ż, cesta je tak zadrôtovaná všakovakými káblami, ┼że spravi┼ą jej foto vy┼żaduje nad─żudské úsilie. Stúpajúc do Lazov po pravej strane, mí┼?ame prvú skalu zvanú Lazovská. Cez osadu ju obídeme v polkruhu a z opa─Źnej strany nás na ┼?u vyvedú významové zna─Źky. Na vrchole je krí┼ż, odpo─Źívadlo a prvý panel náu─Źného chodníka. Z neho sa okrem iného dozvieme, ┼że pôvodní obyvatelia sem boli dohnaní a preto sa zovú Doh┼?anci. Zo skaly je krásny, skoro kruhový výh─żad na okolie obce.

Vrátime sa medzou naspä┼ą na po─żnú cestu, ktorou prejdeme lúkami a┼ż na rázcestie. Tu zabo─Źíme prudko v─żavo na Bielu cestu a vojdeme do lesa. Ním vystúpime na druhú skalu – ─îertovu. Tá sa tak volá preto, ┼że v nej ─Źert odtla─Źil svoje kopytá, v ktorých stále stojí voda. Ale nenašli sme. Z ─îertovej skaly nie je výh─żad, zato sa dá dookola obkrú┼żi┼ą, aby sme zdola mohli obdivova┼ą jej impozantnú východnú stenu. Zo skaly je u┼ż len kúsok na hrebe┼? k ve─żkému Zubáckemu krí┼żu, ktorý odde─żuje chotár Dohnian od Zubáka.

Opä┼ą zabo─Źíme v─żavo a mierne vystúpime po hrebeni a┼ż na predvrchol Tlstej hory. U┼ż z neho sú pekné výh─żady na obec Zubák a veniec bývalých hôr okolo neho. Bývalých preto, ┼że ─żudská víchrica povytínala obrovské plochy lesov vôkol. Pri poh─żade na rozsiahle holiny Bielych Karpát je ─Źloveku na zaplakanie. Najviac si to odniesla Zrnová nad Lednicou a Ký─Źera nad Zubákom. Nielen lesný hospodársky plán dostal na frak.

Pokra─Źujúc ─Ćalej hrebe┼?om Linaj zrazu sa pred nami v dia─żke objaví rozh─żad┼?a.
Na poslednom kilometri ju máme stále pred sebou. Drevená rozh─żad┼?a bola postavená v roku 2009 v spolo─Źnom cezhrani─Źnom projekte s Hornolide─Źskom. Na Morave bola sú─Źasne postavená vo Vizovických vrchoch kovová rozh─żad┼?a Vartovna. Zaujímavos┼ąou je, ┼że obe rozh─żadne stoja vo výške 651 m n.m.

Za nádherným kruhovým výh─żadom musíme ešte zdola┼ą 6 poschodí do výšky ─Ćalších 21,5 m. Najkrajší poh─żad je smerom k ju┼żnému obzoru. Od Martinských hô─ż cez Hnilickú Ký─Źeru, K─żak, Strá┼żov, Vápe─Ź a┼ż po Inovec. Smerom na východ sa tý─Źia oba Maníny a ro┼żky sú─żovskej Brady. Za ve─żmi dobrej vidite─żnosti dovidie┼ą a┼ż na krivánsku ─Źas┼ą Malej Fatry. Na severe nekone─Źné valy javorníckych kopcov a na západe priamo pod nosom vršatecké Babky. Pod nami vôkol ─Źupia jednotlivé dedinky – Ihrište, Hoštiná, Mostište, Doh┼?any, Zubák.

Od rozh─żadne pokra─Źujeme u┼ż v zostupe v pôvodnom smere a┼ż na Dlhú lúku, kde sa pomaly zato─Źíme na spiato─Źný smer do Dohnian. Kým však dorazíme do cie─ża, ešte nás ─Źaká jedna odbo─Źka na skalu Vieska. Výh─żad z nej u┼ż dos┼ą obmedzuje mladina, zato sa dá úzkou strmou roklinou zís┼ą na jej úpätie, kde v suti ešte aj dnes mo┼żno nájs┼ą 125 miliónov rokov staré fosílie amonitov, lastúrnikov a podobných druhohorných potvor.

Záver túry je u┼ż len jednoduchý zostup okolo vysiela─Źa na ┼Żia─Źiku spä┼ą k štartovnému miestu.

Turistická mapa VKÚ Harmanec ─Ź. 108 Javorníky - Púchov

      Fotogal├ęria:

obrazok 1 trasy Cez tri skaly na rozh─żad┼?u

obrazok 2 trasy Cez tri skaly na rozh─żad┼?u

obrazok 3 trasy Cez tri skaly na rozh─żad┼?u

obrazok 4 trasy Cez tri skaly na rozh─żad┼?u

obrazok 5 trasy Cez tri skaly na rozh─żad┼?u

obrazok 6 trasy Cez tri skaly na rozh─żad┼?u


autor: Mgr. Igor Novohradsk├Ż | pridan├ę: 29.05.2011
Pou┼żitie materi├ílov a textov publikovan├Żch na tomto serveri je bez povolenia autorov zak├ízan├ę! | www.povazska.com

turistika.povazska.com