Turistika v okrese Považská Bystrica www.povazska.com - portál o meste Považská Bystrica
Turistiké trasy v okrese Považská Bystrica Turistika v okrese Považská Bystrica
cyklotrasy v okrese Považská Bystrica
o projekte turistika v okrese Považská Bystrica projekt turistika Považská Bystrica
Bežecké trasy v okrese Považská Bystrica Kam na bežky Považská Bystrica
napísali o projekte turistika Považská Bystrica napísali o turistike v Považskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Neobjavené Prielohy


Štart: Považská Bystrica 280 m. n . m.
Vrchol trasy: Prielohy 522 m. n. m.
Cieľ: Dolný Moštenec 380 m. n. m.

Približná dĺžka trasy: 15 km
Približný čas trasy: 4 hod.
Hodnotenie zaujímavosti: naročnosť: 1naročnosť: 1
Hodnotenie obtiažnosti: naročnosť: 1 - veľmi lahkáPopis trasy:

Nie každý kopec je turisticky príťažlivý. Náročný turista vyžaduje z vrcholu široký rozhľad, skalnaté bralá, bohatú kvetenu. Sviatoční cepri lanovku alebo autom až na vrchol. Komu stačí pohyb po čerstvom vzduch a objaviť aj čosi nové, i keď nie príliš atraktívne, tomu ponúkam výstup na Prielohy.

Túru alebo lepšie povedané prechádzku začneme v Považskej Bystrici pri odbočke ku garážam na Čiernych hájoch. Sledujúc zelené značky prejdeme okolo staveniska novej lokality rodinných domov na Kľučine až na asfaltku vedúcu zo sídliska Hliny. Kúsok po nej okolo vodojemu cez vrcholček Žadovca a potom už pohodlne najskôr lesnou, potom poľnou cestou prídeme do Horného Moštenca. Pokračujúc okolo kostola mierne vystúpime do sedla na Hornom Podcestí. Pri božej muke opustíme značkovaný chodník a vydáme sa poľnou cestou doprava, pomaly stúpajúc na hrebe? Prieloh. Po pár metroch sa vnoríme do lesa a vystúpime na výrazný hrebienok. Pokračujeme po ?om až na rozľahlé lúky. Tu sa cesta trochu stráca. Držíme sa vľavo na rozhraní lesa a lúka a stále mierne vystupujeme západným smerom. Prejdúc lúky opäť vojdeme do lesa a to už sme kúsok pod vrcholom. Les opäť redne a na jeho konci nás privíta obrovská dopravná značka so zákazom vjazdu.

Ak máme odvahu a značku ignorujeme, vyjdeme z lesa von. Teda zatiaľ, lebo strá? napravo je celá vysadená mladinou, takže o pár rokov tu bude les opäť. Teraz nám ale poskytuje pekné výhľady do malebného okolia Horného Lieskova. Po pár krokoch stojíme na vrchole Prieloh, kde vo výške 522 m n.m. stojí posed, ktorý nám môže poslúžiť ako rozhľad?a. Výhľad je len severným smerom, zato dosť široký, aby sa do? zmestil Vršatec, Javorníky a časť okolitých Súľovských vrchov.

Z vrcholu sa vrátime kúsok späť. Novovysadená mladina je dôsledne ohraničená farebnými kolíkmi a pomedzi ne nás povedie cestička priamo dolu, lúkami do Horného Lieskova. Tu môžeme navštíviť rímsko-katolícky kostol Svätého Kríža z roku 1723. Jeho zaujímavosťou sú tri mohutné vežové zvony. Od kostola odbočíme vľavo a krížom cez pole, obíduc kroviny pri ceste prejdeme k prame?u “Zdravá voda“ na úpätí lesa. Tu máme možnosť zdravo sa občerstviť.

Od prame?a vyjdeme lesnou cestou šikmo na hrebienok ku dvom mohutným bralám. Sme na Skalici. Na vyššom brale sa strmí dvojkríž. K nemu sa dostaneme tak, že najprv vyjdeme uprostred skaliska prudko hore do sedielka po dobre vychodenom chodníčku a potom zozadu sa vydriapeme po trávnatých trsoch nahor.

Výhľad zo Skalice (467 m n.m.) je najkrajší smerom k Považskej Bystrici. Impozantná silueta Manínov, ktoré sa týčia nad mestom stáli za tú trochu námahy sa sem vydriapať. Zo Skalice sa vrátime späť k päte skaly a okolo oplotenia sa vydáme na zostup do Dolného Moštenca.

Turistická mapa VKÚ Harmanec č. 157 Súľovské vrchy

      Fotogaléria:

obrazok 1 trasy Neobjavené Prielohy

obrazok 2 trasy Neobjavené Prielohy

obrazok 3 trasy Neobjavené Prielohy

obrazok 4 trasy Neobjavené Prielohy

obrazok 5 trasy Neobjavené Prielohy

obrazok 6 trasy Neobjavené Prielohy


autor: Mgr. Igor Novohradský | pridané: 29.05.2011 | posledná úprava: 29.05.2011
Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané! | www.povazska.com

turistika.povazska.com