Turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica www.povazska.com - port├íl o meste Pova┼żsk├í Bystrica
Turistik├ę trasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica Turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica
cyklotrasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica
o projekte turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica projekt turistika Pova┼żsk├í Bystrica
Be┼żeck├ę trasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica Kam na be┼żky Pova┼żsk├í Bystrica
nap├şsali o projekte turistika Pova┼żsk├í Bystrica nap├şsali o turistike v Pova┼żskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Jese┼? v str├í┼żovsk├Żch dolin├ích


┼átart: Pova┼żsk├í Bystrica 280 m. n. m.
Vrchol trasy: Zliechov 550 m. n. m.
Cie─ż: Pova┼żsk├í Bystrica 280 m. n. m.

Pribli┼żn├í d─║┼żka trasy: 74 km
Pribli┼żn├Ż ─Źas trasy: 6 hod.
Hodnotenie zauj├şmavosti: naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5
Hodnotenie obtia┼żnosti: naro─Źnos┼ą: 5 - vysok├í

Na┼íe odpor├║─Źanie: K tejto trase pre jej rozsiahlost uv├ídzame len t├║ ─Źas┼ą trasy na mape, ktor├í sa n├ím zd├í by┼ą najmenej preh─żadn├í na orient├íciu. Je to teda ├║sek od Domani┼że a┼ż po Zliechov. Trasa od Zliechova pokra─Źuje po ┼ít├ítnej ceste do Ko┼íece - ku ┼żelezni─Źnej stanici, ─Ćalej treba postupova┼ą pod─ża ─Źl├ínku.

Popis trasy:

Ke─Ć sa dostaví babie leto so svojimi pestrofarebnými krásami, na─Źim vybra┼ą bicykel a pusti┼ą sa hore-dolu nieko─żkými strá┼żovskými dolinami. Ale okrem dolín strá┼żovských, to bude ešte aj jedna sú─żovská. A tou za─Źneme.

Z Pova┼żskej Bystrice sa vydáme hore Domani┼żskou dolinou. ─îo najrýchlejšie opustíme betóny okresného mesta a hory sa k nám priblí┼żia u┼ż príchodom do Pre─Źína. Hne─Ć za obcou po našej ─żavej strane sa mô┼żeme poteši┼ą poh─żadom na zlepencové ve┼że prírodnej pamiatky - Pre─Źínskej skalky. Kým prídeme do Domani┼że prederieme sa krátkym malebným a k─żukatým  prielomom Domani┼żanky. Dominantou obce je starobylý kostol sv. Mikuláša s trojicou chránených stromov – líp malolistých.

Odbo─Źíme z hlavnej cesty doprava a stále sledujúc k─żukatý tok rie─Źky, postupujeme hore jej prúdom. Od Sádo─Źného sa cesta vidite─żne zdvíha, aby za ─îelkovou Lehotou nabrala na dychu na závere─Źné stúpania do sedla pod Stankovom. Na miniatúrnej lavi─Źke pod Bo┼żou mukou sa pri odpo─Źinku mô┼żeme rozhliadnu┼ą po okolitých kopcoch, obklopujúcich západný výbe┼żok ┼Żilinskej kotliny s dominujúcim K─żakom. 

Spust cez Briestenné do Pru┼żinskej doliny je k─żukatý a prudký. Oplatí sa ale pribrzdi┼ą v malej ú┼żine, nad ktorou sú porozhadzované Briestenské skaly. Ba mo┼żno aj zosadnú┼ą a vybehnú┼ą pár desiatok metrov po pravej stráne k mohutnému zlepencovému Tyranosaurovi. Hne─Ć za poslednou skalou tejto prírodnej pamiatky za─Źínajú prvé domce Pru┼żiny. Tu je mo┼żné navštívi┼ą pôvodne gotický kostol sv. ┼Żofie, v areáli ktorého sa nachádzajú chránené stromy – dve lipy malolisté a jeden javor horský. Najmä najvä─Źšia lipa s obvodom 406 cm a vekom cez 300 rokov stojí zato, aby sme ju objali a nabrali z nej ─Źosi energie do ─Ćalšieho putovania.

Z Pru┼żiny sa vydáme v krátkom stúpaní do Priedhoria. Od zvoni─Źky klesáme a odbo─Źíme doprava k rázcestiu so smerovníkom. Tu zahneme opä┼ą doprava a budeme klesa┼ą údolím Strá┼żovského potoka. Kvalita cesty sa zhorší, ale nádhera okolia nie. Prejdúc okolo bývalého mlyna vojdeme do Radotínskej ties┼?avy. V nej je po oboch stranách cesty nieko─żko zachytených prame┼?ov ve─żmi kvalitnej pitnej vody. Ke─Ć sa úzka dolina rozšíri, prídeme do malej osady Riedka. Zmeníme smer do─żava a opä┼ą po asfaltke za─Źneme stúpa┼ą dolinkou Bieleho potoka. Sme v krá─żovstve macka, tak┼że je dobré ob─Źas aj cinknú┼ą zvon─Źekom. Tí, ktorí si ho odmontovali, mô┼żu ob─Źas zavola┼ą do hory mocným hlasom: „Medvede pre─Ź!“

Minieme rázcestie pri Jase´┐Ż?ovej a na ─Ćalšom rázcestí pri kaplnke máme na výber. Ak máme dostatok ─Źasu a energie, mô┼żeme krátko odbo─Źi┼ą vpravo a┼ż k miestu, kde nám kovová tabu─żka ukazuje smer k Mojtínskej jaskyni. Chodník k nej je len pre peších. Mojtínska jasky´┐Ż?a je 46 m dlhá. Jej vnútro skráš─żujú skromné krasové útvary. Pred viac ako 150 rokmi bola aj vysvätená pru┼żinským farárom Štefanom Závodníkom, ktorý tu ob─Źas slú┼żieval omše. Dnes je v jaskyni umiestnená socha Svätého Jozefa v ┼żivotnej ve─żkosti.

Ak jasky´┐Ż?u nemáme v pláne, pokra─Źujeme po spevnenej ceste hore malebnou Hluchou dolinou. Tu je u┼ż stúpanie podstatne prudšie aj dlhšie. Fu─Źiac do kopca sa mô┼żeme kocha┼ą hlbokými a zdravými bu─Źinami, z ktorých ob─Źas vystupujú ojedinelé vápencové bralá. Na záver má dolina pre nás aj jedno prekvapenie. Ke─Ć je stúpanie najprudšie a u┼ż najmenej vládzeme, asfalt skon─Źí a nastupuje kamenistá cesta. To sme naš┼ąastie u┼ż skoro na vrchole. Vyjdúc na roz─żahlé lúky nad Zliechovom priamo pred nami tróni nádherný masív Strá┼żova, najvyššieho vrcholu rovnomenného horstva. Hrbo─żatou cestou sa opatrne spúš┼ąame do obce.

Významnou kultúrnou pamiatkou Zliechova je gotický kostol sv. Vavrinca postavený v roku 1480. Pozrie┼ą sa oplatí aj jeden z najtu─Źnejších jase´┐Ż?ov štíhlych na Slovensku. Tento 400- ro─Źný dedko má obvod v prsnej výške 780 cm.

Zo Zliechova nás teraz ─Źaká odmena za námahu, ktorú sme vynalo┼żili pri stúpaní hore Hluchou dolinou. Parádny, desa┼ą kilometrový zjazd Podhradskou dolinou cez Košecké Rovné do Košeckého Podhradia. Nad Podhradím sú ruiny krá─żovského Košeckého hradu z 13. stor. Hrad bol pred viac ako tristo rokmi zborený, tak┼że nepatrné zvyšky múrov ani z cesty nevidno. Ak ho chceme navštívi┼ą, tak len pešo.

Mierne klesanie dolinou pokra─Źuje do Košece. V obci prekri┼żujeme hlavnú cestu a bo─Źnou ulicou prejdeme k ┼żelezni─Źnej stanici. Pri nej je nový most, ktorým sa dostaneme ponad tra┼ą a┼ż ku Ko─Źkovskému kanálu na Vá┼żsku cyklotrasu. Zabo─Źíme doprava a prechádzame jej najkrajším úsekom tesne popri Váhu. Od elektrárne v Ladcoch po osadu Záva┼żská je jej povrch opä┼ą nespevnený, ale posledný úsek a┼ż do Dolných Ko─Źkoviec je opä┼ą pohodový. Cyklochodník sa kon─Źí kúsok pred Púchovom. Posledné metre do mesta dokon─Źíme po dia─żni─Źnom privádza─Źi. V Púchove mô┼żeme naše putovanie šiestimi strá┼żovskými dolinami (aj ke─Ć tú Pru┼żinskú sme len tak jemne cvrnkli) ukon─Źi┼ą.

Prajem Vám š┼ąastnú cestu, bohaté zá┼żitky a ─Źo najmenej defektov. Najlepšie ┼żiaden.

Turistická mapa VKÚ Harmanec ─Ź. 119 Strá┼żovské vrchy – Tren─Źianske Teplice Turistická mapa VKÚ Harmanec ─Ź. 157 Sú─żovské vrchy

      Fotogal├ęria:

obrazok 1 trasy Jese┼? v str├í┼żovsk├Żch dolin├ích

obrazok 2 trasy Jese┼? v str├í┼żovsk├Żch dolin├ích

obrazok 3 trasy Jese┼? v str├í┼żovsk├Żch dolin├ích

obrazok 4 trasy Jese┼? v str├í┼żovsk├Żch dolin├ích

obrazok 5 trasy Jese┼? v str├í┼żovsk├Żch dolin├ích

obrazok 6 trasy Jese┼? v str├í┼żovsk├Żch dolin├ích


autor: Mgr. Igor Novohradsk├Ż | pridan├ę: 08.03.2012 | posledn├í ├║prava: 11.02.2015
Pou┼żitie materi├ílov a textov publikovan├Żch na tomto serveri je bez povolenia autorov zak├ízan├ę! | www.povazska.com

turistika.povazska.com