Turistika v okrese Považská Bystrica www.povazska.com - portál o meste Považská Bystrica
Turistiké trasy v okrese Považská Bystrica Turistika v okrese Považská Bystrica
cyklotrasy v okrese Považská Bystrica
o projekte turistika v okrese Považská Bystrica projekt turistika Považská Bystrica
Bežecké trasy v okrese Považská Bystrica Kam na bežky Považská Bystrica
napísali o projekte turistika Považská Bystrica napísali o turistike v Považskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Považská Bystrica - Krekáčov laz - Cerov - Milochov - Považská Bystrica


Štart: Považsá Bystrica - centrum
Vrchol trasy: hrebe? medzi Cerovom a Krekáčovým lazom
Cieľ: Považská Bystrica - centrum

Približná dĺžka trasy: 17 km
Približný čas trasy: 2 hod.
Hodnotenie zaujímavosti: naročnosť: 2naročnosť: 2naročnosť: 2
Hodnotenie obtiažnosti: naročnosť: 2 - lahka

Naše odporúčanie: Zaujímavá trasa na popoludnie. Nie je náročná a absolvujete ju približne do 2 hodín pohodovým tempom a s občasnými prestávkami. Treba si však dávať dobrý pozor na stovky križujúcich sa lesných cestičiek, na ktorých môžete ľahko zablúdiť.

Popis trasy:

Ku ďalším kandidátkam spomedzi kratších tratí patrí práve okruh z Považskej cez Krekáčov laz na Cerov a späť cez Dolný a Horný Milochov do Považskej Bystrice. Je to síce na prvý pohľad dlhá trasa, avšak jej obtiažnosť a dĺžka sa dajú zvládnuť za obvyklých podmienok hravo do dvoch hodín pokojným tempom s viacerými prestávkami. Rovnako ako aj ostatné nami uvádzané trasy majú rôzne modifikácie a alternatívy. Aj táto trasa sa dá absolvovať cez osadu Galanovec  či stúpaním cez vrch Žiar a niekoľko ďalších alternatív, avšak vopred chcem všetkých upozorniť, že ak sa do týchto končín vydáva cykloturista prvý krát, mal by si dávať veľký pozor a neriskovať túto trasu v podvečerných hodinách. Hrozí tu totiž vysoká pravdepodobnosť, že tu človek ľahko zablúdi ako sa to stalo aj mne Úžasný

Najväčším problémom je snáď stovka rôznych lesných cestičiek, ktoré vedú odnikiaľ nikam a zárove? všade. Táto oblasť je často navštevovaná motorkármi, preto toľký guláš z lesných ciest, ktoré sa neustále križujú.

Vyrážam spred hotela Manín, dostávam sa do mestskej časti Jelšové. Pri autobusovej zástavke a moste cez riečku Mošteník odbočím z hlavnej cesty vpravo na asfaltovú cestu s prudkým stúpaním. Po chvíli stúpania dôjdem až na jej záver, kde voľne prechádza do štrkovej, pomerne slušne zachovalej cesty, ktorá vedie popri diaľnici.  Krátko nato sa dostávam na most ponad diaľnicu. Tento most je úplne nový. Nedokážem sa vynadívať ako sa to všetko behom niekoľkých rokov zmenilo. Túto lokalitu veľmi dobre poznám, preto ma prepadne kúsok nostalgie. Urobím fotku a pokračujem v ceste a v zápätí ma víta štekot psov z blízkych usadlostí na Krekáčovom laze. Tu sa držím opäť kamenistej cesty a stúpam postupne vyššie a vyššie. Na mapke som presnejšie vyznačil, v ktorých miestach treba odbočiť z tejto cesty doľava a vydať sa ku lesnému prieseku, ktorý je vyrúbaný popod stĺpy vysokého napätia. Akonáhle dorazíme k prieseku, sme zárove? aj na najvyššom bode trasy. Odtiaľto už budem klesať cez chatovú oblasť Cerov až do Milochova. Opäť je tu niekoľko cestičiek a alternatív, odporúčam sa však aspo? očným kontaktom držať spomínaného prieseku až kým nenarazíme na chatky. Odtiaľto si už môžete vybrať ktorúkoľvek cestičku, ktorá vás dovedie až ku železnici a priehrade. Keď dôjdete na cestu pri železnici máte opäť na výber. Buď sa vydáte na priehradný múr (cca 7 minút)smer Púchov, alebo do Milochova. Ak máte dostatok času a síl, odporúčam urobiť zachádzku na priehradný múr, ak sa Vám nechce, odporúčam pokračovať buď po ceste na Milochov, ktorá vedie krátkym prudkým stúpaním cez les, prípadne, tesne pred týmto stúpaním sa naskytá možnosť prejsť s bicyklom na chrbáte cez koľajnice a pokračovať po cestičke popri brehu Váhu a obísť lesný úsek cesty popri brehu. Po približne 500 metroch cestička opäť mieri ku koľajniciam a za nimi sa opäť stretáva s cestou na Milochov. Upozor?ujem, že pri prechádzaní cez koľaje si treba dať obrovský pozor na vlak! Opäť zdôraz?ujem radšej sa pozrieť po oboch stranách dvojmo, ako sa stretnúť s vlakom osobne. 

Panelová cesta ma privedie do Dolného Milochova. Tu môžete vyskúšať pohostinnosť lokálnych krčmičiek alebo sa vydať priamo do Považskej Bystrice.  Cesta pokračuje pozdĺž brehu Váhu a zárove? sa ťahá popri železničnej trati. Po pár kilometroch sa dostávam do Horného Milochova a kochám sa pohľadom na Cigánku (Klapy), ktorej bradlo sa hrdo vytŕča nad Váhom. Z Horného Milochova sa rýchlo spustím cestou dole a už mí?am prvé veže bývalých Považských strojární.  Popri nich sa dostávam do mesta a pokračujem cez železničnú stanicu až do centra mesta, kde sa moja trasa po okolí končí.      Fotogaléria:

obrazok 1 trasy Považská Bystrica - Krekáčov laz - Cerov - Milochov - Považská Bystrica

obrazok 2 trasy Považská Bystrica - Krekáčov laz - Cerov - Milochov - Považská Bystrica

obrazok 3 trasy Považská Bystrica - Krekáčov laz - Cerov - Milochov - Považská Bystrica

obrazok 4 trasy Považská Bystrica - Krekáčov laz - Cerov - Milochov - Považská Bystrica

obrazok 5 trasy Považská Bystrica - Krekáčov laz - Cerov - Milochov - Považská Bystrica

obrazok 6 trasy Považská Bystrica - Krekáčov laz - Cerov - Milochov - Považská Bystrica


autor: Michal Bajzík | pridané: 26.05.2011 | posledná úprava: 26.05.2011
Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané! | www.povazska.com

turistika.povazska.com