Turistika v okrese Považská Bystrica www.povazska.com - portál o meste Považská Bystrica
Turistiké trasy v okrese Považská Bystrica Turistika v okrese Považská Bystrica
cyklotrasy v okrese Považská Bystrica
o projekte turistika v okrese Považská Bystrica projekt turistika Považská Bystrica
Bežecké trasy v okrese Považská Bystrica Kam na bežky Považská Bystrica
napísali o projekte turistika Považská Bystrica napísali o turistike v Považskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Považská Bystrica - chatová oblasť Dráhy (lúčky) - Slavojka - Považská Bystrica


Štart: Považská Bystrica - Čerpacia stanica Agip
Vrchol trasy: Dráhy
Cieľ: Považská Bystrica Kino Mier

Približná dĺžka trasy: 4 km
Približný čas trasy: 1 hod.
Hodnotenie zaujímavosti: naročnosť: 2naročnosť: 2naročnosť: 2
Hodnotenie obtiažnosti: naročnosť: 2 - lahka

Naše odporúčanie: Táto trasa je vhodná predovšetkým pre tých, ktorí si radi po práci či škole zoberú bicykel a vybehnú do okolia. Minimálna časová dotácia je približne 30 minút pri dobrej kondícii. Avšak pohodovým tempom sa dá bezpečne zvládnuť za 45 minút aj s prestávkami.

Popis trasy:

Keďže nie každý de? máme možnosť  vydať sa na poldennú či celodennú cyklotúru, rozhodli sme sa poskytnúť nadšencom aj kratšie alternatívy, ktoré sú tiež rovnako zaujímavé pre krátke vychádzky v sedle po okolí.

Trasa je určite domácim veľmi dobre známa. Začínam ju ako obvykle pri Čerpacej stanici Agip v centre mesta. Následne sa vydám po ceste okolo Hypernovy popod cintorín a následne Moyzesovej ulici až ku Rímskokatolíckemu farskému úradu. Pre tých, ktorí nevedia kde sa nachádza len upresním, že v smere z mesta po Moyzesovej ulici je to posledná odbočka doprava pred vyústením Moyzesovej ulice na Žilinskú cestu.

Táto cesta slúži predovšetkým pre záhradkárov a je už niekoľko rokov v totálne dezolátnom stave, avšak pre horský bicykel nie je prekážkou. Na mojej trase sa držím stále asfaltky až na jej úplný záver, kde plynule prechádza v štrkovitú cestu a postupne začína klesať. Dostávam sa k 2. fotografií a rád upozorním na pekný výhľad, kde vidno majestát Veľkého Manína a pod ním dve učupené chatky. V strede fotky sa nachádza zaujímavý lesík, ktorý ja nazývam ostrov. O niečo ďalej sa cesta rozdvojuje: jedna pokračuje rovno a klesá, tá druhá zatáča prudko doľava a je to prístupová cesta k ďalším chatkám. Z tohto „rázcestia“ je robená ďalšia panoráma, na ktorej vidíme stavebné dielo diaľnice, ktorá sa vinie dolinou Váhu.  Nechýba výhľad na hrad a učupené kaštiele. Ja sa vydávam po ceste, ktorá klesá a prechádza menšími remízkami. Pri usadlosti Kubíkovcov však zatáčam z cesty doprava, a tak obchádzam túto usadlosť po ľavej strane. Tu ma už čaká kamenistá cesta až dole do mestskej časti, ľudovo nazývanej „chudobná kolónia“.  Z nej prechádzam na Žilinskú cestu a vstupujem ?ou opäť do mesta. Pri čerpacej stanici OMW však zabočím doprava a prejdem cez železničné priecestie a pokračujem po asfaltovej prašnej ceste okolo zberného dvoru až ku bagrovisku slavojka – dnes hojne navštevovaného rybármi. Za pekného počasia je to veľmi príjemná a tichá časť mesta, kde je vhodné na chvíľu zastaviť a popočúvať zvuky prírody. (samozrejme občas narúšané prejazdom vlaku)

Najhoršia časť úseku je v mieste križovania sa Domanižanky s touto asfaltkou, nakoľko staré záplavy odniesli most a náhradný, ktorý slúžil pri stavbe diaľnice už je tiež fuč, musíte si váš dopravný prostriedok preniesť cez koľaje na chrbte. Je to zárove? aj najnebezpečnejší úsek trasy, preto si skutočne dávajte na tomto úseku veľký pozor a radšej sa dvakrát ubezpečte, že vlak práve neprechádza!  Možno by nebolo na škodu veci, keby sa zodpovední zamysleli nad vybudovaním lávky pre peších či cyklistov cez Domanižanku, nakoľko túto asfaltku využíva denne množstvo obyvateľov, ktorí sem chodia relaxovať.      Fotogaléria:

obrazok 1 trasy Považská Bystrica - chatová oblasť Dráhy (lúčky) - Slavojka - Považská Bystrica

obrazok 2 trasy Považská Bystrica - chatová oblasť Dráhy (lúčky) - Slavojka - Považská Bystrica

obrazok 3 trasy Považská Bystrica - chatová oblasť Dráhy (lúčky) - Slavojka - Považská Bystrica

obrazok 4 trasy Považská Bystrica - chatová oblasť Dráhy (lúčky) - Slavojka - Považská Bystrica

obrazok 5 trasy Považská Bystrica - chatová oblasť Dráhy (lúčky) - Slavojka - Považská Bystrica

obrazok 6 trasy Považská Bystrica - chatová oblasť Dráhy (lúčky) - Slavojka - Považská Bystrica


autor: Michal Bajzík | pridané: 26.05.2011 | posledná úprava: 26.05.2011
Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané! | www.povazska.com

turistika.povazska.com