Turistika v okrese Považská Bystrica www.povazska.com - portál o meste Považská Bystrica
Turistiké trasy v okrese Považská Bystrica Turistika v okrese Považská Bystrica
cyklotrasy v okrese Považská Bystrica
o projekte turistika v okrese Považská Bystrica projekt turistika Považská Bystrica
Bežecké trasy v okrese Považská Bystrica Kam na bežky Považská Bystrica
napísali o projekte turistika Považská Bystrica napísali o turistike v Považskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Okruh PB - Domaniža - Čelkova Lehota - Pružina - Podskalie - Moštenec - PB


Štart: Považská Bystrica - Čerpacia stanica Agip 280 m.n.m.
Vrchol trasy: Sedlo nad Briestenným 510 m. n. m.
Cieľ: Považská Bystrica 280 m.n.m.

Približná dĺžka trasy: 40 km
Približný čas trasy: 3 hod.
Hodnotenie zaujímavosti: naročnosť: 4naročnosť: 4naročnosť: 4naročnosť: 4naročnosť: 4
Hodnotenie obtiažnosti: naročnosť: 4 - vyššia

Naše odporúčanie: Trasa má síce 40 km, ale uvidíte na nej množstvo prekrásnych miest nášho okolia. Mne trvala trasa čistého času približne niečo málo viac ako 2 hodiny, avšak s početnými prestávkami som to nakoniec zvládol za 3, 5 hodiny. Pre rodiny s väčšími deťmi je to pekný poldenný výlet za krásami Považia !

Popis trasy:

Spomínaný okruh patrí k mojim najobľúbenejším okruhom v našom okolí. Rád by som ho odporučil skutočne každému, kto si chce potvrdiť, že náš kraj patrí k jedným z najkrajších a najpestrejších na celom Slovensku.

Som vyštudovaný geograf, a ako taký si všímam množstvo vecí, ktoré by si bežný cyklista možno nevšimol. Predstava, že behom niekoľkých hodín si obehnem dve geologické podložia s úplne odlišným zložením či už hornín, ale aj rôznou flórou a faunou na tak krátkom úseku, je skutočne aj na Slovenské pomery rarita.

Vyrážam od čerpacej stanice v centre mesta, kde si ako zvyčajne ešte „dofúkam“ kolesá na ideálnu hodnotu a vydám sa po ulici Slovenských partizánov smerom na Rajec. Postupne sa dostávam cez obec Prečín k prvému náznaku toho, že dolina potoka Domanižanka je plná prírodných zaujímavostí. Hneď za obcou po pravej strane vidno niekoľko pekných skalných útvarov so Slovenským dvojkrížom. Neváham, a spravím si menšiu prestávku na zopár fotiek. Následne prechádzam kľukatou cestou, kde mí?am odbočku na Počarovú a Zemiansku Závadu.  Po pár minútach sa dostávam do obce Domaniža, kedysi veľmi významnej obce, ktorú zdobí pekný kaštieľ a veľmi vzácny oltár, ktorý sa len pred pár rokmi stal objavom roka! Našli sa totiž pod jeho súčasnými maľbami ešte oveľa staršie maľby zo 17. storočia, ktorých autormi sú významní talianski umelci.

Ak je niekto unavený, môže využiť miestne pohostenia, avšak ja dávam prednosť radšej priamemu pokračovaniu vpred.  Pod kostolom si treba všimnúť odbočku na Čelkovu Lehotu a Pružinu, na ktorú treba hneď za mostom odbočiť doprava.

Opúšťam Domanižu a čoraz viac začínam cítiť príjemnú borovicovú vô?u, ktorá má bude od teraz sprevádzať. Cesta takmer bez áut, blízkosť lesa s výraznou vô?ou a prekrásna príroda a výhľady ... to je tá pravá atmosféra na pokojné plynutie krajinou. Práve niekde tu človek začína byť skutočne na svoje okolie hrdý. Postupne prechádzame maličkými osadami Sádočné následne väčšou Čelkovou Lehotou, kde je vhodné si doplniť energiu a riadne doplniť tekutiny, lebo nás čaká najväčšie stúpanie do sedla nad Briestenným. Ak to však vyšlapete tak ako ja, odmenou je skvelý výhľad na celú dolinu. V popredí je možné vidieť Čelkovu Lehotu,  za hrebe?om vytŕča vrchol Kľaku. Po ľavej strane môžeme vidieť postupne sa zdvíhajúci hrebe? Podskalského Roháča. Avšak k tomu sa ešte dopracujeme neskôr.

Myslím, že práve lúka nad Čelkovou Lehotou je ideálna na väčší odpočinok.  Po nabratí síl a zopár fotkách sa však treba poriadne pripraviť na celkom slušný zjazd do Pružiny. Serpentíny sú kľukaté avšak jazda stojí za to! Tesne pred tabuľou vitajte v obci Pružina je vhodné však pribrzdiť a všimnúť si napravo pekné skalné útvary. Opäť ide o pieskovité vápence, ktoré opäť vyčnievajú z prírody a pri troche fantázie .. vytvárajú aj zaujímavé skalné sochy.

Pružina je pomerne veľká obec v prekrásnom údolí Strážovských vrchov. Okrem prírody má však ešte jednu zaujímavosť. Po cca 500 metroch od vstupu do dediny si určite nezabudnite všimnúť raritu dediny po ľavej strane cesty – polovicu zbúraného rodinného domu, ktorý pôsobí ako useknutý. Potom už len treba riadne zabrať do pedálov a užiť si zjazd do Tŕstia, kde je nevyhnutné odbočiť doprava na obec Podskalie. Pred obcou ma víta majestát už spomínaného Podskalského Roháča.

Podskalie je opäť veľmi pokojnou a peknou, učupenou dedinkou v prekrásnom prostredí. Pokračujeme však okolo kostola po štrkovej ceste ďalej na Horný Moštenec. Tu je treba vnímať zelené turistické značky. Po niekoľkých minútach sa dostávame k futbalovému ihrisku. Za ním sa kamenistá cesta pomaly stráca. Treba sa držať však po pravej strane menšieho lesíka uprostred lúky a pozdĺž neho sa pomaly štverať po trávnatej cestičke smerom k lesu. Tu už budú značky lepšie viditeľné. Nevstúpte však do lesa skôr ako by ste sa neobzreli za chrbát na ten pekný výhľad na Strážovské vrchy.

Po lese je treba zoskočiť z bicykla a trocha si potlačiť, keďže naši „motokámoši“ sa postarali o dosť mizerný prejazd samozrejme v spolupráci s traktoristmi. Avšak nie je to žiadna katastrofa a pri troche zručnosti sa to dá prejsť za 10 minút až na lúku nad Moštencami. Opäť si môžeme krátko oddýchnuť pri Kríži, ktorých je po celej trase skutočne požehnane. Odtiaľto odporúčam nezjazdovať po kamennej ceste, ale držať sa po ľavej poľnej cestičke, ktorá vedie popri tejto ceste. Je oveľa pohodlnejšia a ak je sucho, dá sa užiť aj celkom slušný zjazd. Tesne nad obcou sa však aj tak napája na túto kamenistú cestu, ktorá preverí každé odpruženie bicyklu.

Okolo kostola sa dostávame do obce Horný Moštenec.  Som na hlavnej ceste, ktorá ma dovedie pohodlne až do Považskej Bystrice. Mám tak za sebou skutočne veľmi pekný okruh, ktorý sa môže zdať na prvý pohľad dosť náročný, avšak dá sa zvládnuť bez veľkých problémov a prejdete skutočne jedny z najkrajších miest nášho okresu, ktoré stojí za to vidieť!      Fotogaléria:

obrazok 1 trasy Okruh PB - Domaniža - Čelkova Lehota - Pružina - Podskalie - Moštenec - PB

obrazok 2 trasy Okruh PB - Domaniža - Čelkova Lehota - Pružina - Podskalie - Moštenec - PB

obrazok 3 trasy Okruh PB - Domaniža - Čelkova Lehota - Pružina - Podskalie - Moštenec - PB

obrazok 4 trasy Okruh PB - Domaniža - Čelkova Lehota - Pružina - Podskalie - Moštenec - PB

obrazok 5 trasy Okruh PB - Domaniža - Čelkova Lehota - Pružina - Podskalie - Moštenec - PB

obrazok 6 trasy Okruh PB - Domaniža - Čelkova Lehota - Pružina - Podskalie - Moštenec - PB


autor: Michal Bajzík | pridané: 08.05.2011 | posledná úprava: 08.05.2011
Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané! | www.povazska.com

turistika.povazska.com