Turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica www.povazska.com - port├íl o meste Pova┼żsk├í Bystrica
Turistik├ę trasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica Turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica
cyklotrasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica
o projekte turistika v okrese Pova┼żsk├í Bystrica projekt turistika Pova┼żsk├í Bystrica
Be┼żeck├ę trasy v okrese Pova┼żsk├í Bystrica Kam na be┼żky Pova┼żsk├í Bystrica
nap├şsali o projekte turistika Pova┼żsk├í Bystrica nap├şsali o turistike v Pova┼żskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Javorn├şcky hrebe┼?


┼átart: Podjavorn├şk 580 m.n.m
Vrchol trasy: Ve─żk├Ż Javorn├şk 1072 m.n.m
Cie─ż: Podjavorn├şk 580 m.n.m

Pribli┼żn├í d─║┼żka trasy: 20 km
Pribli┼żn├Ż ─Źas trasy: 6 hod.
Hodnotenie zauj├şmavosti: naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5naro─Źnos┼ą: 5
Hodnotenie obtia┼żnosti: naro─Źnos┼ą: 5 - vysok├íPopis trasy:

Tak vyrazme spolu na be┼żkách z Podjavorníka doprava, k Chuchmalovcom. Kúsok po ceste, ─Ćalej po zvá┼żnici. Všade dostatok snehu, neposypané a ak budeme ma┼ą š┼ąastie aj ktosi pred nami spraví stopu. Po pár kilometroch sa cesta rozdvojuje. Zabo─Źíme ostro v─żavo do mierneho stúpania. Na ─Ćalšom rázcestí zmeníme smer napravo. Stúpanie sa priostruje, a┼ż nás hora vyp─żuje v sedle Ge┼żov na hlavný hrebe┼?. Mô┼żeme si odpo─Źinú┼ą v prístrešku, ak nie je zaviaty a┼ż za uši. Napravo od nás sa tiahne mierny svah Ve─żkého Javorníka. Ním vyjdeme po ─Źervených zna─Źkách a┼ż na jeho vrchol. Pri krí┼żi stojíme vo výške 1072 m n.m. Vyššie sa u┼ż v Javorníkoch nedá. Na modrom pozadí postávajú Moravskosliezske Beskydy od Radhoš┼ąa a┼ż po Lysú horu a pred nimi nízke chrbty Vsetínskych vrchov.

Pokra─Źujeme ─Ćalej hrebe┼?om, minieme zo snehu vyt┼Ľ─Źajúci les hláv kamenných mu┼żíkov a v závere trochu prudšie sa spustíme do sedla Butorky. Na─żavo sa vinie prehrnutá cesta z Makova, po ktorej dofr─Źíme na Kasárne. Na odpo─Źinok sa tu ponúka nieko─żko mo┼żností. Treba len da┼ą ve─żký pozor pri prechode zjazdovkami.

Z Kasární sa vraciame severným úbo─Źím Ve─żkého Javorníka. Pomedzi statné buky, ktoré tu chráni rezervácia, nás vedie príjemný ┼żltozna─Źený široký chodník. Vyjdeme z lesa spä┼ą na Ge┼żov. Zo sedla stúpame opa─Źným smerom ako pred chví─żou. Hrebe┼?ový chodník nás nasmeruje na Stodolisko (1059 m n.m.). Sme na najkrajšej ─Źasti hrebe┼?a. Za stálych výh─żadov, ale len na Moravskú stranu, sa šmýkame a┼ż na Stratenec (1055 m n.m.) k betónovým ka─żašnikovým krí┼żom. Za výh─żadom aj na slovenskú stranu sa vyštveráme na rozh─żad┼?u. Máme š┼ąastie, lebo za jasného d┼?a vidno od Malej Fatry po Vršatec. A medzi tým Cho─Ź, Rohá─Źe, Maníny, Martinské hole, K─żak, Strá┼żov, Inovec...

Ani sa nechce ís┼ą ─Ćalej, ale ako skoro v┼żdy, práve prefukuje svie┼żi, tak mínus desa┼ą stup┼?ový, vetrík. Teda fuk ho do lesa. Pár snehových bubnov hne─Ć za vrcholom oby─Źajne vycvi─Źí za─Źiato─Źníkov. Ale potom u┼ż opä┼ą príjemne a┼ż pod Malý Javorník. Krátkym výstupom sa dostaneme na jeho vrchol, u┼ż s trochu obmedzeným výh─żadom. Dobre sa tu treba predýcha┼ą, lebo nás ─Źaká naj┼ąa┼żší úsek trasy – zjazd z Malého Javorníka do sedla Chotár┼?a. S obitými ritkami tu máme mo┼żnos┼ą rozhodnú┼ą sa. Ak sa oto─Źíme spiato─Źným smerom, doprava býva vychodená stopa k lavi─Źkám v sedle Nad Dohánom. Ak nie je, odbo─Źíme v našom smere na─żavo na ┼żltú zna─Źku a krátko zbehneme na cestu. Po nej opä┼ą v─żavo, u┼ż bez zna─Źiek tie┼ż prídeme do sedla.

Zo sedla nás smerovky cyklotrasy pozývajú spä┼ą do Podjavorníka. Spo─Źiatku trochu strmšie, ale vä─Źšinou u┼ż len príjemne v zjazde kon─Źíme naše javornícke be┼żkovanie u ┼Żilin─Źíkovcov.

Turistická mapa VKÚ Harmanec ─Ź. 108 Javorníky, Púchov

      Fotogal├ęria:

obrazok 1 trasy Javorn├şcky hrebe┼?

obrazok 2 trasy Javorn├şcky hrebe┼?

obrazok 3 trasy Javorn├şcky hrebe┼?

obrazok 4 trasy Javorn├şcky hrebe┼?

obrazok 5 trasy Javorn├şcky hrebe┼?

obrazok 6 trasy Javorn├şcky hrebe┼?


autor: Mgr. Igor Novohradsk├Ż | pridan├ę: 14.02.2011 | posledn├í ├║prava: 14.02.2011
Pou┼żitie materi├ílov a textov publikovan├Żch na tomto serveri je bez povolenia autorov zak├ízan├ę! | www.povazska.com

turistika.povazska.com