Hrubá Kačka a Briestenné
Štart: Pružina 380 m.n.m.
Vrchol trasy: Hrubá Kačka 1037 m.n.m.
Cieľ: Pružina 380 m.n.m.
Približná dĺžka trasy: 16 km Približný čas trasy: 5 hod.
Hodnotenie zaujímavosti:
Hodnotenie obtiažnosti:
Popis trasy: Hrebe? Kačiek nie je o ďalekých výhľadoch a širokých panorámach. Ale zato to je o prekrásnych, hlbokých lesoch, pestrej kvetene, hubách, zlepencových bralách a možno aj o mackoch. Toto všetko poskytuje okolie Pružiny, odkiaľ vyrazíme na okružnú trasu po Strážovských vrchoch.
Aj keď som pred chvíľou sľuboval lesy, začiatok aj koniec bude po asfaltke. Z Pružiny sa vydáme za žltými značkami v stúpaní do Priedhoria. Na rázcestí s Radotinou sa pridá aj zelená značka a spoločne nás vedú hore dolinou Strážovského potoka až k miestu zvanému Sútok potokov. Tu zelenú opustíme a verní žlto značenej ceste vystúpime do sedla Samostriel.
V sedle začína najťažší úsek túry. Zmeníme značku na zelenú a prudko vystúpime až na vrcholovú lúku Hrubej Kačky (1 037 m n.m.). Za obmedzeným výhľadom treba odbočiť kúsok doprava smerom na juh. Z drobných skaliek sa otvára výhľad na južnú časť Strážovských vrchov a Kľak.
Prejdeme krížom cez lúku a krátkym zostupom dosiahneme zvážnicu. Po nej sa vydáme doľava a po pár krokoch sa pod cestou objaví malá chatka pri jaskyni Kortmanka. Verejnosti nie je prístupná, ale už od roku 1984 v nej pracujú považskobystrickí jaskyniari, hľadajúci možné prepojenie s neďalekou Dúpnou jasky?ou. Prejdeme pár sto metrov po zvážnici a na veľkej ľavotočivej zákrute odbočíme doprava na výrazný chodník. V zostupe sa nám občas otvárajú výhľady do Domanižskej kotliny, na Maníny, Srniak, Bradu, Žibrid, ba aj na Martinské hole. Chodník nás dovedie až na cestu medzi Briestenným a Čelkovou Lehotou. Tu zabočíme doľava po asfaltke a cez Briestenné zídeme do malej ties?avy. Po pravej strane doliny sa nad cestou dvíhajú veľmi pekné a zaujímavé skalné útvary.
Prírodná pamiatka Briestenné bola vyhlásená v roku 1992 na zachovanie veľmi hodnotného súboru skalných zlepencových útvarov v prevažne borovicovom lese zvetrávajúcich do skalných veží a vežičiek, ihiel, okien, bášt, či homolí. Dominujúcim skalným útvarom je bralo, ľudovo nazývané brontosaurus, skalný jašter alebo žaba. Skala pripomína skamenelého tyranosaura., ktorý pred tisíckami rokov stál opretý prednými nohami o bralo a sledoval dianie v Pružinskej doline. Jašter stojí asi 100 metrov nad cestou a je k nemu pomerne ľahký prístup. Jeho nohy vytvárajú dve malé skalné okienka, ba pod bruchom nájdeme veľké balvany, pripomínajúce petrifikované vajcia. Podobných skalných útvarov povzbudzujúcich fantáziu nájdeme v širokom okolí niekoľko. Hodnotu územia zvyšuje aj výskyt mnohých chránených, endemických a reliktných druhov rastlín a živočíchov.
Približne uprostred ties?avy odbočuje nevýrazný chodník doprava medzi skaly. Krátkym výstupom sa dostaneme až ku skalnému oknu, ktoré vytvárajú jašterove nohy.
Zbehne späť na asfaltku a pokračujeme v ceste smerom na Pružinu. Na konci ties?avy vyviera po pravej strany brala drobná vyvieračka, pri ktorej si môžeme posedieť na lavičkách. Pred nami už sú prvé domy nášho cieľového miesta - Pružiny. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1 272, kedy patrila panstvu Košeca. Povšimnutia hodnými pamiatkami sú pôvodne gotický kostol sv. Žofie z 18. storočia a pamätná izba v miestnej škole slúžiaca rímsko-katolickému farárovi, pedagógovi a včelárovi Štefanovi Závodníkovi.
Tu zavŕšime naše putovanie a keďže sme ani toho macka nestretli, tak aj úspešne.
Turistická mapa VKÚ Harmanec č. 119 Strážovské vrchy – Trenčianske Teplice
|