Považský Matternhorn
Štart: Trenčianske Teplice 278 m.n.m.
Vrchol trasy: Omšenská baba 668 m.n.m.
Cieľ: Trenčianske Teplice 278 m.n.m.
Približná dĺžka trasy: 16 km Približný čas trasy: 5 hod.
Hodnotenie zaujímavosti:
Hodnotenie obtiažnosti:
Popis trasy: Nie vždy sa treba za alpskými velikánmi terigať sa cez pol Európy. Taký Matterhorn máme aj u nás, i keď názov “velikán“ mu už bohužiaľ neprislúcha. Naše potulky nás dnes zavedú do neďalekého kúpeľného mesta Trenčianske Teplice.
Od ústrednej orientácie na kúpeľnej kolonáde prejdeme parkom po červených značkách na Baračku. Odtiaľto nás čaká trochu nepríjemnejší, štvorkilometrový pochod po asfaltovej ceste smerom na Omšenie. Už bez značky, ale orientácia je bezproblémová. Tento úsek by sa dal absolvovať aj autom alebo autobusom, ale odporúčam ísť hore údolím po vlastných. Najprv totiž prechádzame okolo modrého jazera vodnej nádrže Svinná a na jej konci sa hneď za zákrutou objaví On. Považský Matterhorn alebo v skutočnosti vápencový kužeľ Omšenskej Baby. Od prícestnej barokovej kaplnky z roku 1794 je pohľad na? najkrajší.
Za kaplnkou vchádzame do Omšenia, ktoré musíme skoro celé prejsť. Ako maják nám stále svieti na cestu trojuholník Baby. Približne v dvoch tretinách obce, pri ďalšej kaplnke, odbočíme vľavo na poľnú cestu. Začne samotný výstup. Najprv po ceste, potom kúsok lúkou až na vlastné úpätie Baby. Orientujeme sa skalnatým hrebe?om, ktorý máme po celý čas stále rovno pred sebou. Od úpätia je stúpanie už veľmi strmé. Ešte kúsok borovicovo-bukovým lesíkom a potom najkrajšou časťou túry. Úzky skalný hrebe? vyžaduje opatrnosť a aj pomoc rúk. Stúpanie je síce prudké, ale krátke. Končí sa na vrchole Omšenskej Baby, pri dvojkríži vo výške 668 m n.m. Kríž bol postavený v roku 1993 na pamiatku vzniku Slovenskej republiky.
Výhľad z vrcholu je veľmi pekný, aj keď samozrejme obmedzený výškou samotného kopca. Smerom na severozápad, rovno pred nosom, trčia skalnaté Kamenné vráta. Prvým veľkým vrchom je Veľká Javorina a za ?ou smerom k juhu Čvirigovec, Klepáč s Machnáčom a Inovec. Ponad Omšenie, ktorého drobné domčeky čupia pod nami, sa vypína masív Žihľavníka a Baske; smerom k východu potom Rokoš, Magura, Homôlka, Vápeč a Strážov.
Národná prírodná rezervácia Omšenská Baba bola vyhlásená v roku 1967 ako významná lokalita teplomilnej flóry – dub plstnatý, čereš?a mahalebková, kavyľ pôvabný, poniklec veľkokvetý, prvosienka holá.
Nabažení výhľadmi odbočíme na vrchole doprava a výrazným chodníkom schádzame vysokým bukovým lesom na severnú stranu. Chodník sa pomaly stáča doľava okolo tabule označujúcej rezerváciu. Vpravo pod nami je výrazný hlboký jarok. Schádzame jeho okrajom, až sa napojíme na červené značky prichádzajúce zo Sedla pod Omšenskou Babou.
Červeno značenou cestou sa vrátime do Trenčianskych Teplíc. Lesná cesta najprv mierne klesá, potom strmšie stúpa. Vyjdeme po nej na rozľahlé prekrásne lúky Bôčky. Uprostred nich sa vyníma obrovská borovica, ideálne miesto na oddych. Prejdeme krížom cez lúky a opäť lesom stúpame na Kamennú bránu. Prechádzame zaujímavým bralnatým hrebienkom a okolo dvoch-troch vyhliadok smerom do doliny Tepličky a na Baske.
Záver túry je lesom a dolinkou až po Baračku. A opäť malebným kúpeľným parčíkom Trenčianskych Teplíc.
Turistická mapa VKÚ Harmanec č. 119 Strážovské vrchy – Trenčianske Teplice
|