Turistika v okrese Považská Bystrica www.povazska.com - portál o meste Považská Bystrica
Turistiké trasy v okrese Považská Bystrica Turistika v okrese Považská Bystrica
cyklotrasy v okrese Považská Bystrica
o projekte turistika v okrese Považská Bystrica projekt turistika Považská Bystrica
Bežecké trasy v okrese Považská Bystrica Kam na bežky Považská Bystrica
napísali o projekte turistika Považská Bystrica napísali o turistike v Považskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Veľké Košecké Podhradie - Vápeč - Homôľka


Štart: Veľké Košecké Podhradie
Vrchol trasy: Vápeč
Cieľ: Chata Homôľka (sedlo Homôľka)

Približná dĺžka trasy: 13 km
Približné prevýšenie trasy: 630 m
Približný čas trasy: 5 hod.
Hodnotenie zaujímavosti: naročnosť: 3naročnosť: 3naročnosť: 3naročnosť: 3naročnosť: 3
Hodnotenie obtiažnosti: naročnosť: 3 - stredná

Naše odporúčanie: Táto trasa je skvelou možnosťou ako prejsť veľký kus prírodných krás Strážovských vrchov korunovaný samotným vrchom Vápeč. Cesta je síce dlhá, no najviac energie je dobré si schovať hlavne na samotný výstup a následne opatrný zostup z vrcholu Vápeč. Pre tých, ktorí by radi zavítali len na vrchol, najkratšia trasa vedie priamo z dedinky Horná Poruba, z ktorej sa na vrchol dostanete približne za hodinu a prekonáte prevýšenie 504 metrov na trase dlhej 3 km.

Popis trasy:

     Keby sme vykonali anketu o najkrajší vrch Považia, určite by na jednom z popredných miest trónil vápencový kužeľ Vápča. Skoro dokonalý tvar pyramídy, s bielou dolomitovou čiapočkou, pozýva na návštevu hlavne v jarných mesiacoch, kedy sa na jeho svahoch môžeme pokochať pestrou a jedinečnou vápnomilnou kvetenou. Spolu s kruhovým výhľadom, množstvom nevšedných skalných útvarov a zaujímavým okolím tak ponúka Vápeč celé priehrštie motivátorov, prečo v nedeľné ráno zdvihnúť zadok od televízora.

     Veľké Košecké Podhradie môže byť jeden z mnohých nástupných cieľov. Zelené značky nás povedú západným smerom popod nenápadný kopček. Kto nevie, sotva by tušil, že na nevysokom návrší stával od 13. storočia kráľovský hrad. Dejiny a čas boli k nemu veľmi nemilosrdné a tak dnes z neho zostali len rozváľané základy a pár drobných múrikov. K hradu nás dovedie významová odbočka. Z nádvoria bývalého hradu je ponad dolinu Lukavice jeden z najkrajších pohľadov na náš hlavný cieľ – Vápeč.

     Z hradu sa vrátime tou istou cestou späť na značku, ktorá nás privedie cez Malé Košecké Podhradie do osady Háj. Tu na rázcestí zabočíme ostro na juh na žltoznačkovanú trasu. Nasleduje príjemný hrebe?ový úsek cez Osikoviny ponad osadu Martišovci. Striedavo prechádzame lesom a lúčkami, z ktorých sa nám stále pred očami objavuje trojuholník nášho vysnívaného kopca.

    V malom borovicovom hájiku s umelou vodnou nádržou dosiahneme úpätie Vápča a začíname prudšie stúpať. Sme v národnej prírodnej rezervácii vyhlásenej v roku 1993. Po pár serpentínach dorazíme na rázcestie so spojenými modrými a červenými značkami prichádzajúcimi od Hornej Poruby. Stále strmo vystupujeme okolo upraveného prame?a. Postupne les redne a objavujú sa prvé pohľady do doliny a po ľavej strane aj vrcholové bralá. Skalnatý chodník podchádza suťovisko a strminu, aby v bukovom svahu dosiahol sedlo Palúch.

     Zo sedla je na vrchol, ktorý leží vo výške 956 m n.m., už len na skok. Ale skok opatrný, najmä ak na chodníku je ešte sneh alebo námraza. Na pár metroch je hrebienok úzky a v závere od malej jaskyne treba v stúpaní použiť aj ruky. Kruhový výhľad z vrcholovej plošinky je úchvatný. Dominujú mu na východe Kľak, Strážov a pokračujú dookola hrebene Strážovských vrchov, Považského Inovca, Bielych Karpát, Javorníkov, Súľovských vrchov. Zázračná chvíľa!

     Z vrcholu znovu opatrne treba zísť smerom na sever na malú lúčku s vrcholovou knihou. Od nej vedie nenápadný chodníček obchádzajúci sprava vrchol. Ním prejdeme asi sto metrov, až kým sa pod nami neukáže šikovnou rukou prírody vymodelované skalné okno. Teda dnes by bolo možno vhodnejšie povedať eurookno!?

    Ak nám chvíľa odpočinku a krásy skončila, vrátime sa späť k smerovníku v sedle Palúch a budeme pokračovať modrou značkou na akýsi predvrchol Vápča s pekným spätným pohľadom na hlavný vrchol. Nasleduje krátky strmý zostup a potom sa už pohodlná cestička vinie väčšinou lesom, občas lúčkami až do sedla Homôlka, k rovnomennej chate. Asi kilometer pred cieľom kráčame okrajom chráneného náleziska Pod Homôlkou, ktorá v jarných mesiacoch žiari zlatou farbou žltohlavov, spomedzi ktorých sem-tam vykukujú pestrofarebné pyšteky orchideí.

     Pri chate končí naše putovanie za mysterióznymi výhľadmi, vápnomilnou flórou, trochou histórie a množstvom relaxu.

Turistická mapa VKÚ Harmanec č. 119 Strážovské vrchy, Trenčianske Teplice

      Fotogaléria:

obrazok 1 trasy Veľké Košecké Podhradie - Vápeč - Homôľka

obrazok 2 trasy Veľké Košecké Podhradie - Vápeč - Homôľka

obrazok 3 trasy Veľké Košecké Podhradie - Vápeč - Homôľka

obrazok 4 trasy Veľké Košecké Podhradie - Vápeč - Homôľka

obrazok 5 trasy Veľké Košecké Podhradie - Vápeč - Homôľka

obrazok 6 trasy Veľké Košecké Podhradie - Vápeč - Homôľka


autor: Mgr. Igor Novohradský | pridané: 23.11.2010 | posledná úprava: 23.11.2010




Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané! | www.povazska.com

turistika.povazska.com