Turistika v okrese Považská Bystrica www.povazska.com - portál o meste Považská Bystrica
Turistiké trasy v okrese Považská Bystrica Turistika v okrese Považská Bystrica
cyklotrasy v okrese Považská Bystrica
o projekte turistika v okrese Považská Bystrica projekt turistika Považská Bystrica
Bežecké trasy v okrese Považská Bystrica Kam na bežky Považská Bystrica
napísali o projekte turistika Považská Bystrica napísali o turistike v Považskej Bystrici
kontakt turistika povazska.com kontakt

Hrubá Kačka a Briestenné


Štart: Pružina 380 m.n.m.
Vrchol trasy: Hrubá Kačka 1037 m.n.m.
Cieľ: Pružina 380 m.n.m.

Približná dĺžka trasy: 16 km
Približný čas trasy: 5 hod.
Hodnotenie zaujímavosti: naročnosť: 2naročnosť: 2
Hodnotenie obtiažnosti: naročnosť: 2 - lahkaPopis trasy:

Hrebe? Kačiek nie je o ďalekých výhľadoch a širokých panorámach. Ale zato to je o prekrásnych, hlbokých lesoch, pestrej kvetene, hubách, zlepencových bralách a možno aj o mackoch. Toto všetko poskytuje okolie Pružiny, odkiaľ vyrazíme na okružnú trasu po Strážovských vrchoch.

Aj keď som pred chvíľou sľuboval lesy, začiatok aj koniec bude po asfaltke. Z Pružiny sa vydáme za žltými značkami v stúpaní do Priedhoria. Na rázcestí s Radotinou sa pridá aj zelená značka a spoločne nás vedú hore dolinou Strážovského potoka až k miestu zvanému Sútok potokov. Tu zelenú opustíme a verní žlto značenej ceste vystúpime do sedla Samostriel.

V sedle začína najťažší úsek túry. Zmeníme značku na zelenú a prudko vystúpime až na vrcholovú lúku Hrubej Kačky (1 037 m n.m.). Za obmedzeným výhľadom treba odbočiť kúsok doprava smerom na juh. Z drobných skaliek sa otvára výhľad na južnú časť Strážovských vrchov a Kľak.

Prejdeme krížom cez lúku a krátkym zostupom dosiahneme zvážnicu. Po nej sa vydáme doľava a po pár krokoch sa pod cestou objaví malá chatka pri jaskyni Kortmanka. Verejnosti nie je prístupná, ale už od roku 1984 v nej pracujú považskobystrickí jaskyniari, hľadajúci možné prepojenie s neďalekou Dúpnou jasky?ou. Prejdeme pár sto metrov po zvážnici a na veľkej ľavotočivej zákrute odbočíme doprava na výrazný chodník. V zostupe sa nám občas otvárajú výhľady do Domanižskej kotliny, na Maníny, Srniak, Bradu, Žibrid, ba aj na Martinské hole. Chodník nás dovedie až na cestu medzi Briestenným a Čelkovou Lehotou. Tu zabočíme doľava po asfaltke a cez Briestenné zídeme do malej ties?avy. Po pravej strane doliny sa nad cestou dvíhajú veľmi pekné a zaujímavé skalné útvary.

Prírodná pamiatka Briestenné bola vyhlásená v roku 1992 na zachovanie veľmi hodnotného súboru skalných zlepencových útvarov v prevažne borovicovom lese zvetrávajúcich do skalných veží a vežičiek, ihiel, okien, bášt, či homolí. Dominujúcim skalným útvarom je bralo, ľudovo nazývané brontosaurus, skalný jašter alebo žaba. Skala pripomína skamenelého tyranosaura., ktorý pred tisíckami rokov stál opretý prednými nohami o bralo a sledoval dianie v Pružinskej doline. Jašter stojí asi 100 metrov nad cestou a je k nemu pomerne ľahký prístup. Jeho nohy vytvárajú dve malé skalné okienka, ba pod bruchom nájdeme veľké balvany, pripomínajúce petrifikované vajcia. Podobných skalných útvarov povzbudzujúcich fantáziu nájdeme v širokom okolí niekoľko. Hodnotu územia zvyšuje aj výskyt mnohých chránených, endemických a reliktných druhov rastlín a živočíchov.

Približne uprostred ties?avy odbočuje nevýrazný chodník doprava medzi skaly. Krátkym výstupom sa dostaneme až ku skalnému oknu, ktoré vytvárajú jašterove nohy.

Zbehne späť na asfaltku a pokračujeme v ceste smerom na Pružinu. Na konci ties?avy vyviera po pravej strany brala drobná vyvieračka, pri ktorej si môžeme posedieť na lavičkách. Pred nami už sú prvé domy nášho cieľového miesta - Pružiny. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1 272, kedy patrila panstvu Košeca. Povšimnutia hodnými pamiatkami sú pôvodne gotický kostol sv. Žofie z 18. storočia a  pamätná izba v miestnej škole slúžiaca rímsko-katolickému farárovi, pedagógovi a včelárovi Štefanovi Závodníkovi.

Tu zavŕšime naše putovanie a keďže sme ani toho macka nestretli, tak aj úspešne.

Turistická mapa VKÚ Harmanec č. 119 Strážovské vrchy – Trenčianske Teplice

      Fotogaléria:

obrazok 1 trasy Hrubá Kačka a Briestenné

obrazok 2 trasy Hrubá Kačka a Briestenné

obrazok 3 trasy Hrubá Kačka a Briestenné

obrazok 4 trasy Hrubá Kačka a Briestenné

obrazok 5 trasy Hrubá Kačka a Briestenné

obrazok 6 trasy Hrubá Kačka a Briestenné


autor: Mgr. Igor Novohradský | pridané: 17.02.2011 | posledná úprava: 17.02.2011
Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané! | www.povazska.com

turistika.povazska.com